Harcerski Ośrodek Wodny Harcerski Ośrodek Wodny

baner lewy opp

Informator 2020

baner lewy treminy egzaminow

baner lewy egzamin

Ekologiczna Zirobajka

Na tym turnusie odwiedziła nas grupa Zirobajka, która przeprowadziła zajęcia o tematyce ekologicznej zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych uczestników obozu. Zirobajka to nazwa projektu społecznego, który zajmuje się nowoczesnym cyrkiem ulicznym. Tworzy ją dziewięciu młodych artystów – cyrkowców z Austrii, Niemiec, Rumuni, Polski i Turcji. W tym czasie biorą udział w licznych festiwalach artystycznych, projektach dla dzieci i młodzieży, propagując ochronę środowiska i zdrowy styl życia.

Zajęcia zaczęły się od rozbudzenia wyobraźni dzieci poprzez tworzenie różnych przedmiotów ze śmieci znalezionych w okolicy. Powstały między innymi: portfele z kartonów po mleku, świeczniki z puszek, lampiony z butelek, roboty z tektury. Następnie dla starszych uczestników przygotowano wiele różnych wtórnych surowców, z których mieli stworzyć tratwy.

Podzieleni na 3 grupy musieli opracować plan konstrukcji, a następnie wylicytować potrzebne surowce. Tworzenie tratw wymagało mnóstwa pomysłowości oraz nie lada zdolności manualnych. Gotowe „pływadła" zmierzyły się w regatach na wyspę. Po zaciekłej rywalizacji okazało się, że najlepszym materiałem na tratwę są plastikowe butelki połączone filią typu strecz.
Na zakończenie, po zmierzchu zaprezentowano niesamowity pokaz akrobatyki i tańca z ogniem. Gra świateł i nastrojowa muzyka w połączeniu z umiejętnościami naszych gości zrobiło ogromne wrażenie na całej widowni i na pewno na długo pozostanie w pamięci każdego.